Nederlandse Kostuumvereniging

Visserstruien @ Klederdrachtmuseum: rondleidingen door Stella Ruhe

In de periode 1870-1950 droegen alle vissers eenkleurige blauwe, grijze, zwarte of naturel handgebreide truien met motieven en patronen als werkgoed en bovengoed.


Dit gebruik verdween na de Tweede Wereldoorlog met de komst van grotere welvaart, synthetische garens en machinaal gebreide kleding. Tot 1920-30 waren vissers de enigen die een trui als bovengoed droegen, lang voordat Coco Chanel daar mode van maakte en er op het oorspronkelijke T-model kleermakerstechnieken werden losgelaten.

De oorsprong van de visserstruien lag in Engeland en Schotland, waar de vissers als vanaf 1830 truien als werkgoed- en bovengoed droegen. Dat de Nederlandse vissers deze werkdracht overnamen had alles te maken met die ontwikkelingen in de tweede helft van de negentiende eeuw, waardoor vissers massaal naar de Shetland eilanden voeren om van daaruit op haringvangst te gaan. Toen ze met hun Schotse en Engelse collega’s in aanraking kwamen, ruilden ze truien -daar ganseys genoemd- tegen jenever, tabak en thee. thuis ontfermden de vrouwen zich erover en breiden de truien vanuit de eigen, lange breitraditie.

Stella Ruhe startte haar onderzoek naar visserstruien in 2012 en dat was (en is nog steeds) een fenomeen op zich, waarbij musea, archieven, historische verenigingen en particulieren alle medewerking verleenden en verlenen. De zoektocht gaat onverminderd verder. Archieven van kranten en reddingsorganisaties blijken nog ware schatten te bevatten. Ze maakte patronen en breide de oude voorbeelden na. Inmiddels schreef ze er drie boeken over.

Na exposities in Sheringham Museum, Engeland, Fano/, Denemarken, Scottish fisheries Museum, Anstruther Schotland en Cordova Museum, in Alaska USA, zijn de truien van Stella Ruhe nu eindelijk te bewonderen in het Klederdrachtmuseum in Amsterdam. De boeken van Stella Ruhe zijn te koop in de museumwinkel.

Op de volgende dagen zijn speciale rondleidingen door Stella Ruhe zelf, start 2 uur . U kan hiervoor reserveren via winkel@hetklederdrachtmuseum.nl

19 + 22 juni
17 juli
17 augustus
18 + 21 september

Prijs: € 20,- pp (inclusief koffie/thee + taart, exclusief entree maar met museumkaart gratis te bezoeken).

Het Klederdrachtmuseum
Herengracht 427
1017 BR Amsterdam
+31 (0)20 84 52 399
hetklederdrachtmuseum.nl